Jak zrobić wiosenne porządki na balkonie i tarasie? Poradnik krok po kroku

Wiosna to czas, kiedy przyroda odradza się po zimie – zwierzęta budzą się ze snu, rośliny zaczynają kwitnąć, słońce świeci mocniej i dużej. Nam również udziela się nowa energia! Chcemy wiosennego odświeżenia i zmian. To dlatego w tym okresie decydujemy się na wprowadzenie lepszych nawyków żywieniowych, nową garderobę i… generalne sprzątanie. Nie tylko z powodu Wielkanocy. W dzisiejszym wpisie podpowiem, jak pozbyć się ostatnich śladów zimy z balkonu lub tarasu i jak przygotować je na nowy sezon. 

Balkon gotowy na wiosnę: krok po kroku

Coraz cieplejsze i dłuższe dni zachęcają do tego, by więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Warto wykorzystać ten moment, by zrobić porządki na tarasie lub balkonie – w ten sposób zyskasz nie tylko przyjemne miejsce do wypoczynku w najbliższych miesiącach, ale również zrelaksujesz się dzięki przyjemnej aktywności. 

Oto, jak pozbyć się zimowego bałaganu na tarasie:

1. Pozbądź się śmieci i niepotrzebnych rzeczy.

Zdarza się, że w trakcie zimy na balkonie gromadzi się sporo niepotrzebnych rzeczy. Dość popularną praktyką jest trzymanie tam jedzenia, które nie mieści się w kuchni czy spiżarni (np. zapasu warzyw czy owoców). Bywa również, że na balkon trafiają inne, przypadkowe przedmioty, dla których trudno znaleźć miejsce w mieszkaniu. 

I tak na wiosnę, zamiast tulipanów i żonkili, na balkonie królują stare pudła, sprzęty sportowe, resztki jedzenia. Czasem również pozostałości z poprzedniego sezonu – wypalone świece, donice w których smętnie wiszą uschnięte rośliny… Myślę, że już wiesz, o co chodzi.

W pierwszym kroku pozbądź się z balkonu wszystkiego, co nie jest Ci już potrzebne. Odgraconą przestrzeń będzie zdecydowanie łatwiej posprzątać!

2. Zajmij się meblami i wyposażeniem balkonu. 

Sprawdź, w jakim stanie znajdują się Twoje meble balkonowe. Przy pomocy odkurzacza, a następnie mokrej ściereczki z delikatnym detergentem, usuń kurz i powierzchowne zabrudzenia. Jeżeli jest to możliwe – np. w przypadku mebli z tworzywa sztucznego lub metalu – możesz również wyczyścić je przy pomocy myjki ciśnieniowej.

Drewniane meble – po oczyszczeniu z zabrudzeń – warto zabezpieczyć lakierem, olejem lub bejcą. W ten sposób nie tylko odświeżysz ich kolor, ale również zabezpieczysz przed działaniem czynników atmosferycznych.

Jeżeli Twoje meble są wyposażone w poduszki, wypierz pokrowce oraz wypełnienie, postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Na ewentualne ślady pleśni możesz nanieść niewielką ilość wody utlenionej, a następnie wyprać tak jak zwykle. 

3. Zadbaj o podłogę na tarasie.

Najpierw zamieć podłogę na balkonie. Możesz wykorzystać do tego szczotkę lub odkurzacz. Następnie dokładnie umyj ją na mokro. Jeżeli podłoga jest mocno zabrudzona, warto powtórzyć ten krok 2 lub 3 razy. 

Sprawdź, czy płytki oraz fugi znajdują się w dobrym stanie. W przypadku pojawienia się ubytków lub pęknięć, warto rozważyć dokonanie niezbędnych napraw. Jeżeli podłoga jest w dobrym stanie technicznym, ale nie wygląda najlepiej, możesz zakryć ją przy pomocy modułowych płytek lub sztucznej trawy.

4. Oceń stan barierek i balustrad.

Po zimie na balustradzie mogą pojawić się nieestetyczne ogniska rdzy lub fragmenty łuszczącej się farby. Usuniesz je przy pomocy papieru ściernego. Następnie warto oczyścić i odtłuścić powierzchnię benzyną ekstrakcyjną lub alkoholem i pomalować farbą do metalu. Nałożenie dwóch warstw produktu odnowi Twoje barierki i zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.

Po zakończeniu porządków na tarasie lub balkonie, możesz przejść do najprzyjemniejszej części – aranżowania, dekorowania i urządzania. Jeżeli poszukujesz inspiracji, koniecznie zajrzyj do moich starszych wpisów:

Mały balkon w bloku – jak zaaranżować prywatny kącik?

Skrzynka po owocach – co możesz z niej zrobić?

Wiosenne porządki w ogrodzie. Jak przygotować ogród na nowy sezon?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *