Jak oczyścić i pomalować dach? Zabezpieczenie przed rdzą

Czyszczenie i malowanie dachu jest zajęciem czasochłonnym, ale odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci znacznie przyspieszyć pracę i sprawić, że malowanie będzie efektywne oraz efektowne. Sprawdź, jak przygotować dach do malowania, czym usunąć rdzę i jak zabezpieczyć powierzchnie przed dalszą korozją.

Usuwanie rdzy z dachu i przygotowanie powierzchni do malowania

Jeśli na dachu pojawiła się rdza, musisz pozbyć się jej, zanim zaczniesz malować powierzchnię. Ogniska rdzy usuniesz szczotką nylonową i papierem ściernym. Możesz wyszczotkować lub przeszlifować cały dach, lub tylko te fragmenty, na których pojawiła się rdza i tam, gdzie stara farba kruszy się, łuszczy i odpada. Wyrównanie całej powierzchni sprawi, że kolejne warstwy preparatów na rdzę i farb do malowania dachu będą dobrze przywierać i wyglądać estetycznie.

Po usunięciu rdzy oczyść dach ze wszystkich zabrudzeń, które jeszcze na nim pozostaną. Koniecznie pozbądź się pyłu i kurzu, pozostałości starych detergentów, a także zanieczyszczeń jonowych, soli czy wszelkich innych nalotów. Do odtłuszczenia powierzchni możesz wykorzystać specjalistyczny preparat. Takie produkty usuwają zanieczyszczenia, a także zwiększają przyczepność farb i co za tym idzie także ich wydajność. Niezależnie od tego, jakiego produktu użyjesz, na koniec musisz umyć całą powierzchnię mokrą gąbką lub myjką ciśnieniową. Pamiętaj, że dach musi być perfekcyjnie czysty i suchy, zanim zaczniesz go malować.

Malowanie dachu i zabezpieczanie przed rdzą

Dach należy malować w sprzyjających warunkach. Temperatura powietrza musi być wyższa niż 10 i niższa niż 25 stopni. Nie może padać, być mgliście i wilgotno. Dachu musi być zupełnie suchy.

Zanim przystąpisz do malowania, zaopatrz się w wałek malarski z długą rączką lub w pistolet natryskowy. Zadbaj też o swoje bezpieczeństwo – zabezpiecz się liną asekuracyjną, szelkami i kaskiem. Możesz postawić też na ochronną odzież.

Jakich produktów używać do malowania dachu? Możesz zacząć od podkładu antykorozyjnego, który zabezpieczy dach przed rdzą, a także sprawi, że farba będzie dobrze trzymać się powierzchni i równo rozprowadzać. Podkład powinien schnąć około 4-6 godzin. Dopiero po takim czasie możesz przejść do malowania właściwą emalią.

Do malowania dachu wykorzystaj farbę przeznaczoną do metalu i koniecznie taką, która jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV, zmienne temperatury, mróz, śnieg czy deszcz. Możesz postawić na specjalistyczną farbę do dachu lub farbę o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Wybierając konkretną emalię, zwróć uwagę na to, by tworzyła na powierzchni dachu powłoki zabezpieczające go przed korozją.

Ważne! Zawsze stosuj się do zaleceń producentów odnośnie do liczby nakładanych warstw czy czasu potrzebnego na wyschnięcie produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *